Birlikten kuvvet doğar.

Çocuk Odanızı Birlikte Düzenleyin

Çocuğunuzun odasını onunla birlikte toplayın, gelişimine katkı sağlarken birlikte daha fazla zaman geçirin.

Dağınık ortam konsantrasyonu azaltıyor.

Bebeklik ve çocukluk döneminde oyuncakları, kişisel bakım eşyaları, kıyafetleri, kitapları derken bir bakmışsınız ebeveynlerden çok eşyaları olmuş. Bir de daha emeklemeye başlarken koşuşturmaya çalışan bir bebeğiniz var ise bu yazımız tam size göre!

Yapılan araştırmalara göre dağınık bir oda estetik olarak göze hoş gelmediği gibi psikolojik olarakta konforlu bir ortam sunmadığından çocuğun ruh halini kötü yönde etkilemektedir. Bu sebeple bebeklik ve çocukluk döneminde çocuğa odasında oyuncaklarını, çekmecelerini dağıtmaması için baskı yapmak yerine; her yer talan olduktan sonra çocuğunuz ile birlikte odasını toplamayı teklif etmelisiniz. Odanı topla! Oyuncaklarını dağıtma şeklinde değilde; "Oyun oynarken odanı biraz dağıttık, şimdi de eşyalarını birlikte toplamaya ne dersin?" şeklindeki yaklaşımlar çocuğunuz ile aranızdaki bağı güçlendirecektir. İşte bu gibi durumlarda eşyalar, oyuncaklar, kitaplar derken hem size uygun zamansız sade parçalar hem de çocuğunuzun seveceği oyuncaklarını sergileyebileceği bir oda olmasına özen göstermelisiniz.

Çocuğunuzun Odasında Nelere ve Hangi Parçalara Özen Göstermelisiniz?

Odanızda tüm eşyaları kapaklı bir alana koymak odayı kasvetli bir hale getirirken çocukların zaman geçirmek isteyeceği bir yerden uzak hale gelecektir, ancak eşyaların meydanda kalması da dağınıklık sebebi ile konsantrasyon eksikliği olacağından sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Konsantrasyonu etkileyecek bazı özelliklere oda da dikkat etmek gerek, bunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Çalışma masası

Işık doğru yönde olmalı, masa lambasını konumlandırırken çocuğunuzun sağlak ya da solak olmasına göre masa lambasını konumlandırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse solak ise ışığı sağ tarafına koymalısınız ki yazıp çizdiğinin üzerine gölge yönü arkaya düşsün. Benzer bir şekilde çalışma masasının üzerindeki fazlalık kitap, kalem ve oyuncak türevleri ise çocukların ekstra zamanını alıp dikkat dağınıklığına sebep verecektir.

  • Kitaplık

Her tarafı kapaklı olmamalı ki kitaplar çocukların dikkatini çekebilsin. Onlarla haşır neşir olabilsin. Küçük yaşlarda da oyuncaklarını raflarına koyabilsin kitaplık anlayışını küçük yaşta kendine adapte edebilsin, kitapları olmazsa olmaz bir bilgi kaynağı olarak görebilsin. Ancak bunu yaparken karışık bir şekilde dizmemeye özen gösterin. Mesela boyama kitaplarını bir rafa, masal kitaplarını bir rafa, oyuncakları da ayrı bir rafta sergilemeye özen göstermelisiniz.

  • Komodin

Komodin uyku anında yanı başımızda duracağından üzerinin kalabalık olmamasına özen göstermelisiniz. Uyku esnasına gideceğimiz anda etrafın daha sessiz ve karanlık olmasını beklediğimiz gibi yatağın yanındaki duvarın daha sade bir renk olmasına, komodinin üzerinde su, saat, kitap ve belki küçük bir aydınlatma olmasına dikkat etmeli fazla kalabalık olan dikkat dağıtıcı ortamdan çekinmeliyiz. Komodin çeşidi olarak normal komodinlerin yanı sıra sandıklı komodinde kullanabilirsiniz. Yine oyuncak gibi çocuklarınızın eşyalarına ekstra depolama alanı isterseniz puf şeklinde sandıklarda kullanabilirsiniz.

Bunun gibi eşyalarda siz seçici davrandıkça, çocuğunuzda size zamanla ayak uyduracaktır. Bu konunun bakış açısını genişletmek gerekirse ona balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretin mantığını uygulamak. Siz sürekli çocuğunuzun dağınıklığını toplar ya da dağıtmasına engel olursanız zamanla buna alışacaktır, zamanla zaten olması gereken bu şeklinde düşünecektir. Bunun yerine odasında birlikte keyifli zamanlar geçirip oyun oynamaya dağıtmaya kota koymadan onunla oyun oynayın, ardından beraber toparlayın ki hem ailede iş bölümünü öğrenmiş olsun hem de dağınık bir oda da zaman geçirmek, konsantrasyonunu düşürercek etkilere maruz kalmasın.

Çocuğunuzla bol kahkahalı oyun oynamalar, iyi eğlenceler!

Maceraya ortak ol!

Reis

Deniz düşkünü çocuklara, denizin ortasından bir gemi, bu gemide uyanmak ona heyecan verecek!

ÜRÜNLER

Bu İçerikle İlgili Ürünler

Bu içerikle ilişkili ürünleri buradan görüntüleyebilirsiniz.

Reis Sandıklı Komodin

790 ₺
770 ₺

Helen Sandık Puf (Lila)

735 ₺
670 ₺

Bella Sandık Puf (Pembe)

735 ₺
670 ₺

Prenses Sandık Puf (Somon)

735 ₺
670 ₺

Carizma Sandık Puf (Kahverengi)

735 ₺
670 ₺

Prenses Sandık Puf (Şeker Pembe)

735 ₺
670 ₺

Legend Soyunma Kabini

1.545 ₺
1.490 ₺

Reis Kitaplık

1.545 ₺
1.490 ₺

Legend Kitaplık

1.680 ₺
1.650 ₺

Aquasis Kitaplık

1.195 ₺
1.150 ₺

Legend Komodin

980 ₺
950 ₺

Reis Komodin

925 ₺
890 ₺

Aquasis Komodin

1.005 ₺
950 ₺